4.11.2009 r. - Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

 

Planetarium Śląskie to największe i najstarsze polskie planetarium, powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba oglądanego w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.
Mogliśmy obejrzeć dwa seanse, pierwszy odkrył dla nas zmiany wyglądu nieba za dnia i w nocy w różnych porach roku. Przybliżył orientację na sferze niebieskiej, elementy sfery; kierunki świata, zodiak. Planety bliższe i dalsze. Drugi seans pokazał zjawiska w układzie Słońce - Ziemia - Księżyc; zaćmienia Słońca i Księżyca, gwiazdozbiory. Dzięki niemu poznaliśmy składniki i strukturę Układu Słonecznego oraz składniki i strukturę naszej Galaktyki.
Poznaliśmy również pracę stacji sejsmologicznej. W stacji są notowane zapisy ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej, w tym tzw. tąpnięć kopalnianych i odległych oraz trzęsień ziemi.
Na końcu zwiedziliśmy wystawę minerałów "Skarby Ziemi".
Wypada dodać iż rok 2009 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Astronomii pod hasłem "Odkryj swój Wszechświat!". My mogliśmy odkrywać nasz Wszechświat dzięki paniom mgr Lucynie Abram oraz mgr Izabeli Lenart, które zorganizowały tą wspaniałą wycieczkę do Planetarium Śląskiego.


19-11-2015